Spis treści
Historia kolejkowa
Chyba każdy z nas jako dziecko marzył o tym by choć przez chwilę pobawić się resorakami, miniaturowymi żołnierzykami czy zwierzątkami. Dziewczęta celowały w przysłowiowe domki Barbie, wyposażone w sprzęty domowe, chłopcy układali tory przeszkód dla swoich szybkich jak błyskawice samochodów. Chociaż, w pewnym momencie, podczas zabawy nie miało znaczenia czy bawisz się autem czy różowym domkiem.
To właśnie z dzieciństwa, ale i pasji do modelarstwa, narodziło się Kolejkowo.
Grupa zapaleńców, miłośników małych zabawek, postanowiła zaprezentować swoje miniaturowe dzieła podczas wakacji 2014 roku na deptaku w Karpaczu. Pomysł okazał się wówczas strzałem w dziesiątkę, bo zainteresowanie modelarskimi pracami było ogromne. Pojawiły się również sugestie by to wszystko zaprezentować na jakiejś większej makiecie. Ziarno zostało zasiane…
Po skończeniu sezonu wakacyjnego rozpoczęły się poszukiwania nowego miejsca i w ten sposób 26 stycznia 2015 roku otwarte zostało Kolejkowo na dworcu świebodzkim we Wrocławiu. Były tłumy, media i radość, że pasja i miłość do miniaturowego świata znalazła tak szerokie grono odbiorców.
Jak powstaje kolejkowo
To nie jest tak, że stworzono kolejkowo w 2014 czy 2015 roku i koniec. Prace trwają non stop, codziennie nad makietą pracuje kilku modelarzy, którzy w osobnym pomieszczeniu, czyli modelarni, przygotowują nowe elementy. Powstają budynki, które trzeba odpowiednio umeblować by na końcu wprowadzić mieszkańców. Prace nad nowymi figurami toczą się w innym pomieszczeniu i nie znajdziecie tu dwóch identycznych postaci. W końcu każdy z nas jest indywidualnistą.
W modelarni powstają nie tylko budynki, postacie ale również pojazdy, góry, zbiorniki wodne, atrakcje turystyczne, parki rozrywki, jednym słowem wszystko co możecie spotkać we Wrocławiu, ale i też na terenie Dolnego Śląska. A skoro w realu występują modernizacje to w Kolejkowie również muszą być dokonane.
Gdzie we Wrocławiu znajduje się Kolejkowo?
Wiosną 2021 roku kolejkowo przeprowadziło się do najwyższego budynku we Wrocławiu, czyli do Sky Tower przy ulicy Powstańców Śląskich 95. Na pierwszym piętrze wieżowca miejsce swoje znalazła licząca około 900 m2 ekspozycja, przedstawiająca życie codzienne i atrakcje Dolnego Śląska.
Na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania?
Najprościej można odpowiedzieć, że na wszystko! Gdy już ogarniemy wzrokiem całą makietę warto zacząć skupiać się na szczegółach. Cóż wtedy dostrzeżemy? Awanturę pod blokiem z udziałem Policji, siłownię w garażu gdzie przysłowiowy Seba wraz z kolegami aktywnie spędza czas, małżeńską kłótnie na balkonie – no cóż, żona znalazła obcy biustonosz. Krasnale zaproszę was na imprezę na dachu. Poszusujemy też na nartach i sprawdzimy jakiego to stwora wyciągają strażacy z zamrożonego zbiornika. Tak naprawdę historii jest tu mnóstwo i nie ma co się spieszyć z oglądaniem makiety.
Co jest ważne – na poręczach ukryte są przyciski, które uruchamiają dodatkowe atrakcje
Kiedy zwiedzać Kolejkowo?
Tutaj nie będziecie mieli problemu z wyborem terminu. Kolejkowo czynne jest przez 365 dni w roku, warto jednak na stronie sprawdzić godziny otwarcia. A ile przeznaczyć czasu na obejrzenie makiety? Podpowiem, że jak najwięcej, jednak na mniej niż dwie godziny nie ma co liczyć. Wszak należy przyjrzeć się wszystkim szczegółom.
Ciekawostki o Kolejkowie.
- Kolejkowo zajmuje powierzchnię 900 m².
- Do jego obsługi użyto autorskiego systemu komputerowego.
- Na makiecie znajduje się około 3 500 figurek ludzi i zwierząt ta liczba cały czas się zmienia.
- Jedną figurkę przygotowuje się 6 godzin.
- Stworzenie wrocławskiego ratusza zajęło modelarzom 2522 godzin.
- Wśród figurek znajduje się między innymi Indianin czy Yoda.
- W Kolejkowie jest noc i dzień, które trwają odpowiednio 4 i 9 minut, w Kolejkowie pada też deszcz.
- Pociągi w Kolejkowie jeżdżą zawrotną prędkością półtora kilometra na godzinę
- Co dwa tygodnie każda lokomotywa trafia do serwisu, a co dwa miesiące wymieniany jest silnik.
- Torowisko liczy łącznie 720 m
Ruszajcie zatem do Kolejkowa i bawcie się dobrze.