Rynek – Kamienica pod Złotym Chłopkiem.


Gdzie w Świdnicy mieszkała Maria Kunic? Poznajcie krótką historię Kamienicy pod Złotym Chłopkiem, mieszczącej się pod adresem Rynek 8.
Zacznijmy od jej nazwy. W XVI w. miał w niej zamieszkiwać alchemik, złotnik a jednocześnie radny miejski Zechli. Posiadał wytresowaną kawkę, która kradła dla niego monety ze świdnickiego skarbca. Złapany na gorącym uczynku poddany został karze. Miał zejść ze szczytu wieży ratuszowej po jego zewnętrznym murze. Jeśli się to uda… grzechy zostaną zapomniane i radny pozostanie wolny. Zechli nie zdołał jednak wykonać tego zadania i tak jak się domyślacie zginął.
Dziś o chciwym rajcy przypomina nie tylko owa legenda, ale również jego wizerunek umieszczony nad portalem. Zwróćcie uwagę na szczegóły a dostrzeżecie w nich:
🌟 „Złotego Chłopka” – najważniejszy symbol kamiennicy
🌟 Putta ( grubiutkie aniołki) wyrażające symbol przemijania – Vanitas, które trzymają m.in . klepsydrę, co przypominać ma nam o przemijającym czasie
🌟Głowę lwa – symbolizującą strażnika domu
🌟Roślinne symbole obfitości

I to właśnie pod Złotym Chłopkiem na przełomie XVII i XVII wieku mieszkała rodzina Kunic. Ojciec Marii, wybitny humanista, doktor medycyny pasjonujący się również astrologią i astronomią.
Jego dom stał się salonem dla elity naukowej i politycznej z całego regionu. Gościł u niego m.in najwybitniejszy dowódca wojny trzydziestoletniej – Albrecht von Wallensteina…

I w takich to oto okolicznościach, wychowywała się młoda Maria Kunic ❤️

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *