Fairy Meadows – wróżkowa łąka w Pakistanie z widokiem na Nanga Parbat.


Jest takie miejsce w północnej części Pakistanu, które zapiera dech w piersiach. Najpierw przeżywasz zawał by tu dotrzeć, a potem nie możesz oderwać wzroku od otaczającego piękna i pragniesz widzieć i czuć jeszcze więcej.

Fairy Meadows

I. Wróżkowa Łąka

Mowa o Wróżkowej Łące, która serwuje niesamowity widok na jeden z ośmiotysięczników Himalajów.  Miejsce to swoją nazwę zawdzięcza niemieckim podróżnikom, którzy dotarli tu na początku XX wieku i stwierdzili, że jest tu jak w bajce! I tezę tą z całą stanowczością potwierdzam ❤️
Ta dość rozległa dolina serwuje niesamowity widok na Nanga Parbat. Warto więc wstać o świcie i obserwować jak słoneczne promienie budzą do życia nagą górę. Dzisiaj Fairy Meadows, czyli Wróżkowa Łąka to miejsce dedykowane przede wszystkim turystom, chociaż jeszcze kilka lat temu  znajdowała się tu baza wypadowa w stronę szczytu Nanga Parbat.

Obecnie jest tu kilkadziesiąt miejsc hotelowych oferujących skromne, ale wystarczające miejsca noclegowe. Można tu również rozbić namiot, należy jednak pamiętać, iż noce są tu dużo chłodniejsze i pomimo tego , że w ciągu dnia będzie ciepło, wieczorem przyda się ciepły polar lub kurtka.   Znajdziecie w tym miejscu również małe sklepiki, w których zaopatrzycie się w podstawowe produkty spożywcze.

Po prawej stronie sezonowa wioska.

Oprócz tego w sezonie turystycznym, który trwa od kwietnia do końca września, czasem do połowy października, funkcjonuje tu lokalna wioska, do której turysta nie powinien wchodzić. Rozumiecie, przy natłoku turystów chcą mieć trochę prywatności. Możecie natomiast obserwować jak w ogólnodostępnej przestrzeni mężczyźni i chłopcy grają w krykieta, polo, dzieci zbierają zieleninę dla zwierząt. Nie dostrzeżesz jednak kobiet, które praktycznie nie opuszczają wioski.

Ulubionym miejscem do fotografowania  na Fairy Meadows jest tak zwany Reflection Lake, w którym uchwycimy piękne odbicie lustrzanej góry. Nie szukajcie jednak w tym miejscu żadnego jeziora, jedynie dużej sadzawki 🤪

Reflekcion Lake

II. Jak się dostać na Wróżkową Łąkę?

Aby tu należy pokonać niezła trasę, która wyciśnie z Was niejedne poty, podniesie poziom adrenaliny, ale i nasyci oczy❤️

Początek drogi rozpoczyna się w Raikot, czyli punkcie tranzytowym, znajdującym się na wysokości 1300 m.n.p.m, gdzie należy wypożyczyć jeepa, który w ciągu półtorej do dwóch godziny dowozi do kolejnego punktu, na wysokości 2600 m.n.p.m. Ale za to jak Was dowozi!

15 kilometrowa droga wiedzie wzdłuż skalnych urwisk, więc emocje gwarantowane! I dobrą rada dla wszystkich pań, jeśli nie chcecie wrócić z biustem w okolicach pępka, weźcie sportowy top 🤣

III. Wypożyczanie jeepa

Chcąc dostać się do Fairy Meadows nie mamy innej opcji jak skorzystać z miejscowego transportu, jakim są jeepy. Chociaż, na upartego, jest opcja przejścia tej trasy pieszo, ale idzie się w pełnym słońcu, bez możliwości uzupełnienia wody pitnej i trasa może zająć, przy dobrym tempie, około 4 godzin.  Dlatego warto wybrać jeepy, one zawiozą nas trasą, która w 2013 roku została uznana za jedną z najniebezpieczniejszych dróg na świecie!

Wynajęcie jeepa to koszt około 20000 rupi, czyli ok. 300 złotych. Do środka wchodzi maksymalnie 6 osób plus kierowca. Więc dzieląc koszty, nie jest to drogi transport.

 

Kierowca, który będzie nas wiózł powinien posiadać licencję, której oczywiście nikt Wam nie pokaże. Z informacji uzyskanych od lokalnego przewodnika, taką licencję mogą pozyskać jedynie lokalsi, albowiem oni doskonale znają tą „drogę”.A wiedzie ona wzdłuż urwiska, z jednej strony mamy piękne widoki, ale z drugiej osoby posiadające lęk przestrzeni będą przeżywały istne katusze!

Zadziwiające jest to, iż na tak wąskiej drodze potrafią minąć się dwa jeepy, przyprawiając pasażerów o zawał serca. A kierowcy? No cóż, są niezwykle spokojni i zrelaksowani albowiem część z nich zażywa pakistańską odmianę koki (mój kierowca był niesamowicie wyluzowany).

Po pokonaniu trasy w czasie około 2 godzin, wymieszaniu wszystkich naszych wnętrzności docieramy do miejsca, z którego rozpoczynamy około 4 godzinną wspinaczkę w stronę Fairy Meadows.

Wspinaczka w stronę Fairy Meadows

Po dotarciu na miejsce, czyli przysiółek Tato, kolejne wyzwanie! Ścieżka, która prowadzi na wysokość 3200. Widoki przepiękne, ale osoby z lękiem przestrzeni, mogą czuć dyskomfort. Ale gdyby Wam sił na wędrówkę brakło, możecie wjechać na górę na koniku, jest też możliwość oddania  swoich bagaży w ręce miejscowych tragarzy. Wówczas już bez większego obciążenia możecie pokonywać niezwykle urokliwą trasę. Warto zaopatrzyć się w wygodne i dostosowane obuwie, przeznaczone do średniej trudności tras. Nie polecam zwykłych adidasów, chociaż sami Pakistańczycy śmigają po tej trasie w klapeczkach prosto z Chin.

Droga w stronę Fairy Meadows

Po 2 – 4 godzinnym marszu (wszystko zależy od naszego tempa, kondycji) docieramy do wróżkowej łąki położonej na wysokości 3200 m. I padamy na trawę, bo na nic innego nie mamy już siły! Zwróćcie uwagę na jedną rzecz, w dość krótkim czasie pokonuje się duże przewyższenie! W związku z tym można po dotarciu na miejsce odczuwać bóle głowy, zawroty, nudności, rozdrażnienie, stan podgorączkowy… Tak naprawdę każdy może czuć się inaczej. Dlatego należy pamiętać by wyruszając na Fairy Meadows zabierać ze sobą WSZYSTKIE leki, jaki mogą Wam teoretycznie się przydać.

 

 Trekking  z wróżkowej łąki na punkty widokowe pod Nanga Parbat.
Dziś na Fairy Meadows, czyli bajkową łąkę turyści, zarówno zagraniczni jak i pakistańscy, przybywają po to by wyruszyć na trekking w stronę trzech głównych punktów z widokiem na Nanga Parbat, chociaz tak naprawdę widoczki mamy co chwilę. Trasa w dwie strony zajmuje około 8 -10 godzin i jest do pokonania przez przeciętnego turystę. Ruszając z wysokości 3300 dotrzeć można do punktu położonego na ok.4000 m.n.p.m.
Tuż po wyjściu z terenów Fairy Meadows i przejściu przez niewielki lasek, mamy pierwszy punkt. Przed naszymi oczami zaprezentuje sie Nanga oraz lodowiec Raikot.

Pierwszy punkt widokowy na Nanga Parbat. Tuz za wioską.

Droga w kierunku Beyal Camp

Pierwsza część trasy, około 1,5 godzinna, wiedzie niezwykle malowniczą ścieżką wzdłuż strumyka. Doprowadza ona do Beyal Camp, gdzie można chwilę odpocząć i wypić górską herbatę oparta na dostępnych ziołach. Serwują tu również coś na kształt obiadu, ale zerknijcie sobie na zaplecze kuchenne! I powiem Wam, że jadłam w tym miejscu i nic złego mi się nie przydarzyło. Beyal Camp to taka mała wioska , w której można wynająć sobie mały drewniany domek, oczywiście bez większych udogodnień, ot miejsce do spania i podziwiania widoków. O korzystaniu z Internetu tez raczej możecie zapomnieć, no chyba że macie zakupioną górska kartę (O Internecie w tym terenie przeczytacie tutaj).

Beyal Camp

Po wizycie w Beyal Camp czas na dalszą trasę, która zajmie kolejne dwie godziny i doprowadzi do kolejnego punktu widokowego, z którego bardzo dobrze widać lodowiec Raikot.
I uwaga! Od tego momentu zaczyna się najbardziej wymagająca część dalszej wędrówki, bo należy podejść ok 200 m ostro w górę do punktu widokowego zwanego Messner point. Po drodze towarzyszyć będzie jęzor lodowca i oczywiście przepiękny widok na Nanga Parbat. Po wdrapaniu się na ten punkt można sobie gratulować i rozkoszować widokami!

Widok na lodowiec Raikot

Ale to jeszcze nie koniec wędrówki. Stąd można iść jeszcze dalej, do kolejnego punktu – German Point, znajdującego się już na wysokości 3900 m.n.p.m. Ja poprzestałam na dalszym wędrowaniu albowiem chciałam porobić trochę zdjęć i nagrań, i po prostu pozachwycać się okolicą.

Punkt widokowy pod Nanga Parbat – wysokość ok. 3900 m.n.p.m

Podsumowując, czy warto? Bez zastanowienia powiem, że oczywiście tak! A należy pamiętać, że nie jestem kozicą górska a nizinną i wędrówki górskie, zwłaszcza na takich wysokościach, nie są moją ulubioną formą spędzania czasu wolnego. Chociaż…. tak mi sie spodobało, że może jeszcze kiedyś , dlaczego nie:) Ale ci, którzy kochają górki, niech rozważą w swoich planach wyjazd w tamte rejony. We wszystkim pomoże Wam Tuk Tuk Tours.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *