Spis treści
I. Co warto zobaczyć w Sofii?
I.1 Cerkiew Świętych Siedmoczislenników
Podążając bliżej centrum warto odwiedzić kolejną cerkiew o ciekawej historii. Chodzi o cerkiew Świętych Siedmoczislenników,
przebudowanej z dawnego meczetu. W 1528 roku sułtan Sulejman Wspaniały poleca postawić meczet, nazwany potocznie czarnym. Nazwa nawiązywała do pokrytego czarnymi granitowym płytkami minaretu. Niestety sam minaret nie zachował się do dzisiejszych czasów, albowiem zawalił się w XIX wieku, w wyniku trzęsienia ziemi. Warto też wspomnieć, że ten sakralny obiekt pełnił również funkcję składu wojskowego oraz aresztu.
I.2 Cerkiew Świętego Paraskewy
I.3 Narodowy Pałac Kultury
I.4 Cerkiew Sweta Nedela
Przy głównym deptaku – Bulwarze Witosza, znajduje się jeszcze jedna cerkiew, Sveta Nedela. Ta że względu na swój wystrój i historię
przyciąga wielu turystów oraz wiernych. Jej historia sięga X wieku i pierwotnie wykonana była z drewna. Dopiero w XIX wieku stary budynek rozebrano i rozpoczęto budowę nowego. W 1925 roku w pobliżu cerkwi przeprowadzony został zamach na cara Borysa III. Z tego powodu została poważnie uszkodzona i na nowo poddano ją renowacji. Dzisiaj jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie, pobierana jest jedynie opłata za możliwość wykonywania wewnątrz zdjęć.
I.5 Bulwar Witosza
To tutaj znajdują się liczne kawiarnie, restauracje, sklepy i luksusowe butiki (między innymi Versace czy G,&B). Jeśli szukacie miejsca by coś przekąsić to jest tutaj spory wybór wszelakich kuchni. Warto jednak zajrzeć na boczne uliczki gdzie jest o wiele taniej.
I.6 Mauzoleum Battenbergów
I.7 Sztuczne jezioro Ariana
I na koniec jeszcze jedno miejsce w centrum miasta – sztuczne jezioro Ariana w ogrodach Kniazia Borysa. Jezioro zbudowano pod koniec XIX wieku i od tamtego czasu jest głównym punktem spacerów mieszkańców Sofii. Po latach świetności, zapomniany na jakiś czas teren, powoli odzyskuje dawny blask. Niestety podczas mojego zbyt niska ilość wody w zbiorniku nie pozwoliła na wypożyczenie łódki.
II. A co warto zobaczyć po za ścisłym centrum miasta?
II.1 Pałac i ogrody Vrana
Do dziś żyje ostatni król – Symeon, który po tajemniczej śmierci swojego ojca w 1943 r. (prawdopodobnie został otruty), przejął władzę jako 6 letni chłopiec. Rządził tylko 3 lata a następnie udał się na emigrację. Po upadku komunizmu powrócił i przejął posiadłość pałacową, zajmując pobliski dworek myśliwski.
Dziś park i pałac dostępny jest za opłatą dla zwiedzających. Płatność jest tylko w gotówce lub kartą bułgarską!
II.2 Park Kambanite
Park KaMbanite, czyli pomnik dzwonów, znajduje się podnóża góry Witosa. Gdy ONZ ogłAsza rok 1979 Rokiem Dziecka, wówczas córka byłego komunistycznego przywódcy państwa Ludmiła Żiwkowa, proponuje budowę pomnika, który powstaje zaledwie 30 dni.
Centralną część stanowią 4 pylony symbolizujące cztery strony świata, na których zawieszono siedem dzwonów, odniesienie do 7 kontynentów. Poniżej znajdują się półkoliste ściany, gdzie umieszczone zostało 95 dzwonów, darów od państw, osobistości czy organizacji społecznych głoszących wsparcie dla wszystkich dzieci na świecie. Uwaga można dzwonić w prawie wszystkie dzwony, więc przygotujcie się na odrobinę hałasu!