Albania w 7 dni – co warto zobaczyć? – część 1.


Albania w 7 dni – co warto zobaczyć? – część 1.

Oddalona o dwie godziny lotu z Polski, posiadająca dwa morza, nasycona słońcem, ze wspaniałymi świeżymi owocami i warzywami – taka po krótce jest Albania. Bardzo często traktowana przez nas jako doskonały, nie do końca skomercjalizowany, kraj idealny do relaksu. Ale Albania kryje w sobie niesamowity potencjał, bogata w zabytki, pełna intrygującej historii, nie do końca przez nas odkryta. Zapraszam Was po podróż wokół Albanii, poznajcie charakterystyczne miejscowości tego niewielkiego państwa.

Jak poruszać się po Albanii??

  • możesz podróżować transportem publicznym – licz się z tym, że nie dotrzesz w każde miejsce i jest on niepunktualny
  • możesz wynająć auto- cena z pełnym ubezpieczeniem to około 30 Euro za dzień i nie ma wielkiego wyboru w markach samochodów
  • możesz zakupić wycieczkę objazdową w polskim biurze podróży.

 

Kruja

Osada znana już w starożytności, dzisiaj przyciąga turystów Białym Zamkiem i Muzeum Skanderbega. Wywodzący się ze znamienitej albańskiej rodziny Kastrioti, Skanderbeg, uznawany jest za bohatera narodowego Albanii. W XV wieku trzykrotnie odparł atak turecki, gwarantując temu terenowi niepodległość. Jego przydomek – Skanderbeg – to zlepek dwóch słów. Skander – od Aleksander (wzorował się na Aleksandrze Macedońskim) i beg – czyli wódz.

Skanderbeg – pierwszy po prawej

 

Znajdujące się na małym wzgórzu muzeum to architektoniczne dzieło córki komunistycznego dyktatora Envera Hodży.

Muzeum Skanderbega

Historię tego albańskiego bohatera odnajdziemy dziś w literaturze, muzyce ( Antonio Vivaldi napisał operę „Skanderbeg”) czy architekturze, m.in. w Gdańsku tzw. „Złota kamienica”.

Gdańsk – Złota kamienica

Klasztor Narodzenia Matki BożeJ

Ardenica

Miejscowość słynie przede wszystkim z klasztoru Narodzenia Matki Bożej. Wewnątrz klasztoru odnajdziemy XVIII wieczne freski wykonane przez dwóch braci. Ciekawostką jest to, iż w bocznej kaplicy Skanderbeg, jako stateczny 40 letni mężczyzna, brał ślub.

 

 

Fier

Fier słynne jest z położonego na 140 hektarach Centrum Archeologicznego Apolonii. Z powodu brak funduszy przerwano prace archeologiczne w latach 70 XX wieku. Dziś, przechadzając się po rozległym terenie, możemy dostrzec pozostałość Agory, Amfiteatru czy licznych świątyń tego starożytnego miasta. Ze względu na odsuwanie się rzeki i morza teren ten wyludnił się na przełomie VI \ VII wieku.

Centrum Archeologicznego Apolonii

Wyspa Sazan

Będąc w okolicach Vlory, warto wybrać się drogą morską na wyspę Sazan. I to nie tylko ze względu na krystalicznie czystą, ciepłą wodę. Do dnia dzisiejszego znajdują się tu pozostałości bazy wojskowej z okresu rządów Envera Hodży. Ulokowanych jest tu ok 3600 bunkrów z kilometrami podziemnych korytarzy – raj dla explorerów.

Zvernec

W okolicach miejscowości Zvernec położona jest mała wysepka, na której w okresie rządów komunistycznego dyktatora wybudowano więzienie dla przeciwników politycznych obowiązującego wówczas systemu. Dzisiaj prowadzi na nią drewniany, 270 metrowy, pomost, który w tamtym czasie nie istniał, albowiem więzienie miało być odcięte od świata.

Niestety nie ma możliwości zwiedzenia tego miejsca. Jedynie w jego początkowej części funkcjonuje klasztor Marii Panny z XIII wieku ( ortodoksyjny kościół albański). W okresie rządów Envera Hodży był zamknięty, zgodnie z komunistyczną wizją ateizacji Albanii.

klasztor Marii Panny z XIII w.

Porto Palermo

To tutaj postawił jeden ze swoich zamków, XVIII wieczny zarządca tych ziem Ali Pasza z Tepeleny. Dziś opuszczony, z widocznymi śladami użytkowania go przez rosyjskie jednostki wojskowe w II połowie XX wieku, które wykorzystywały go jako magazyn.

 

Ksamil

Będąc w Sarandzie miałam okazję zobaczyć urokliwe, turystyczne miasteczko Ksamil. Ze względu na pandemię ilość turystów była znacznie ograniczona i znalezienie miejsca noclegowego nie stanowiło problemu. Inaczej sytuacja wyglądała w poprzednich sezonach. W centralnej części znajduje się pomnik tańczących Albańczyków.

 

Butrinti

Portowe miasto Butrinti słynie z wpisanego na listę UNESCO starożytnego miasta zwanego „ Bałkańskimi Pompejami”. To archeologiczne stanowisko, gdzie można m.in. odnaleźć pozostałości rzymskich łaźni, agory czy amfiteatru.

 

Tuż przy nim widnieją kamienne bloki z łacińskimi inskrypcjami, mówiącymi o przynależności niewolników lub ich uwolnieniu. Wokół miasta warto też zwrócić uwagę na niezwykle ciekawy kwiat, zwany wężowym. Wyglądem ma przypominać ogon grzechotnika.

Powyżej Bałkańskich Pompejów znajduje się kolejna twierdza wybudowana w 1807 roku z rozkazu Ali Paszy. Budowla ta miała chronić państwo przed wojskami francuskimi, stacjonującymi na, oddalonej o 3 kilometry w linii morskiej, wyspie Korfu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *